Різдво Пресвятої Богородиці

04.09.2017 00:00
21 вересня за юліанським календарем Христова Церква святкує одне з великих свят, що стоїть на початку церковного року – Різдво Пресвятої Богородиці (8 вересня - за григоріанським календарем). Яка його історія та значення?
У Святому Євангелії про життя Богородиці небагато свідчень. Тут нічого не сказано про її народження, молоді роки та святе успіння, і навіть не подано імен її праведних батьків. Звідки ж ми про це все знаємо? З Церковного Передання та апокрифів. Апокрифи – це книги, що не ввійшли у канон Святого Письма. Церква не вважає їх за автентичні книги, ані за певне історичне джерело, але все-таки вони містять у собі багато чого з традиції та вірувань первісної Церкви. Вони розповідають нам про деякі події із життя Ісуса Христа чи Богородиці, про що не сказано у Євангелії.
 
Головне джерело даних про життя Пресвятої Богородиці – апокрифічна книга, написана близько 170-180 року, під назвою «Євангеліє від Якова». Саме на свідченнях цього твору базується встановлення свята Різдва Пресвятої Богородиці, звідси ми довідуємося про обставини народження Пречистої Діви Марії, її батьків Йоакима й Анну.
 
Євангеліє від Якова розповідає, що Пречиста Марія по лінії свого батька походила з царського роду Давида, а по матері – із священичого роду Аарона. Її батьки проживали в Назареті і хоча були заможні, проте вирізнялися великою праведністю та жертовною любов’ю до Бога та ближніх. Все своє добро Йоаким ділив на три частини: одну частину жертвував Богу, другу – бідним, а третю залишав для себе.
 
Великою скорботою для Йоакима й Анни була їхня бездітність. У євреїв бездітність вважалася Божим покаранням. З тієї причини вони зазнавали багато прикростей, через що безнастанно благали в Бога дитини. Це була головна мета їхніх молитов, постів і милостині. За терпіння, непохитну віру, любов до Бога і одне до одного Господь послав Йоакиму і Анні велику втіху. Після довгих очікувань благочестиве бажання праведників здійснилося: у них народилася Донька, Яку щасливі батьки назвали Марією.
 
Народження Марії принесло радість не лише Її батькам, але і звістило радість всій вселенній, всім людям. Яку радість принесла Діва Марія, що народилася від маловідомих батьків з невеликого юдейського народу, підкореного римлянам, приниженого, знеславленого порівняно з усіма навколишніми країнами і народами? Радість того, що прийшов довгоочікуваний людством час, коли Божественною силою, подвигом Господа нашого Ісуса Христа буде зруйноване царство диявола, царство гріха та смерті, коли відчиняться для людей двері безсмертного блаженного вічного життя.
 

У цей день звернімося до Неї і попросімо Її – Пречисту і Пренепорочну, щоб Вона допомагала нам перемагати гріх і всяку нечистоту, щоб ми могли чистим серцем славити Бога і радіти у Ньому. Хто звертається до Неї з вірою і надією, не залишиться безутішним і не почутим, бо Їй дана благодать молитися за нас і нам допомагати.