Воздвиження Чесного Хреста Господнього 27 вересня 2018 року

27.09.2018 12:00

Свято Воздвиження Чесного Хреста Господнього — одне з дванадцяти великих християнських свят. Воно встановлене на честь події воздвиження імператрицею Єленою хреста, на якому був розіп’ятий Господь наш Ісус Христос. Вперше свято Воздвиження Хреста Господнього відзначили в Єрусалимській Церкві на початку IV ст., коли було знайдено хрест Спасителя. Історичні джерела називають різні дати цієї події – 313, 326 р. Але найбільш достовірним є свідчення Олександрійської хроніки VI ст., яка називає дату 14 вересня 320 р.

Знаменна подія воздвиження Хреста Господнього відбулася при імператорі Констянтині Великому, який першим серед римських імператорів припинив гоніння на християн. Тому Господь покровительствував йому, показавши на небі Боже знамення – Хрест з написом «Цим переможеш». Невдовзі рівноапостольний імператор Констянтин отримав у трьох війнах перемогу над ворогами.

Бажаючи відшукати хрест, на якому був розіп'ятий Ісус Христос, Констянтин направив до Єрусалима матір, царицю Єлену. Хоча жінка була вже у 80–літньому віці, але з натхненням взялася виконувати доручену справу.

Римські імператори-язичники намагалися знищити навіть пам’ять про святі місця, де постраждав за людей і воскрес Ісус Христос. Так імператор Адріан наказав засипати землею Голгофу і Гріб Господній, а на штучному пагорбі поставити капище язичницькій богині Венері і статую Юпітера. На цьому місці почали збиратися язичники й здійснювати ідольські жертвоприношення. Цариця Єлена, намагаючись віднайти Хрест, розпитувала християн та іудеїв, але довгий час її пошуки були безрезультатними.

Побачивши чудо, всі переконалися, що знайдено Животворящий Хрест. Тисячі християн прийшли вклонитися Святому Хресту. Вони просили Макарія підняти святиню, щоб усі могли хоча б здалеку благоговійно споглядати її, віддаючи шану. Тоді Патріарх та духовенство почали високо піднімати Святий Хрест, а народ, волаючи: «Господи, помилуй», - вклонявся Хресту Христа. Частинки древа Животворящого Хреста були розіслані по всій імперії. У різних місцях стали будувати на його честь храми. Один з них заснувала сама Єлена на місці знахідки в Єрусалимі. Будівництво було закінчене в 335 році, освячення відбулося 13 вересня, а наступний день, 14 вересня, став святом Воздвиження Хреста Господнього. Святкування Церквою дня Воздвиження Чесного і Животворящого Хреста Господнього триває дев'ять днів: з вечора 27 вересня до 5 жовтня (за старим стилем – з вечора 13 вересня до 21 вересня). Віруючі в цей день дотримуються посту. Дозволяється вживати їжу з рослинною олією, а молочне, яйця і рибу їсти не можна.